Mostar Matbaa hotel logo

Kurumsal kimliğine değer ve önem veren her firma tarafından kullanılan matbu ürünlerden biri de zarflardır. Diplomat veya torba zarf olarak iki farklı şekilde oluşturulan zarf baskı ürünleri, kurumsal kimliği yansıtan ve dolayısıyla markanın imajını karşı tarafa taşıyan önemli ürünler arasında yer alıyor. Yazışmalarda kullanılan zarflarda marka logosu ve iletişim adresine yer verilmesi, marka konumlandırma veya markanın tanıtımı açısından gereklidir. Ayrıca zarflar, kurumsallaşma yolunda yansıtılması gereken bütüncül tasarım ve yazışma anlayışını karşılamak açısından da kullanılan bir kurumsal kimlik ürünüdür.

Zarf Baskı Ürünleri Hakkında Bilgiler

Bugün her firma kamu daireleriyle yürüttükleri yazışmalar veya şirketler arası yazışmalarda, kurumsal kimliğini ön plana çıkarma konusunda hassas hareket ediyor. Böylece, karşı tarafın güven kazanması ve resmi etkileşim ortamın oluşturulması sağlanıyor. Bu açıdan zarfların kullanımı kurumsal nitelikli firmalar açısından önemlidir. Şirket yazışmalarını resmi bir yöne çeken zarflar, ayrıca firmaya da belirli bir prestij ve değer kazandırıyor.

İki farklı zarf baskı modeli bulunuyor. İlki standart zarf baskılardır. Bu baskıda, sadece yapışkanlı bir şekilde alıcı bilgilerine yer veriliyor. Ayrıca uygun bir noktaya şirket logosu ve iletişim adresi de ekleniyor. Zemin baskı ise, zarf üzerinde şeffaf alan yaratılarak oluşturulan ve pencereli zarf denilen modelden oluşuyor. Alıcı bilgilerinin yapışkan kullanılmadan sunulduğu, daha modern bir zarf baskı ürünüdür. Bu üründe de uygun bir noktaya firma logosu ve iletişim bilgileri ekleniyor.

Diplomat zarf olarak nitelenen zarf tipi, firmanın müşterilerle kurdukları iletişimde veya herhangi bir kamu kurumu ile alakalı yazışmalarda tercih edilen zarf modelidir. Bu model, birinci sınıf kağıttan oluşan, yapışkanlı ve dayanıklı bir ürünü ifade ediyor. Posta yolu ile gönderilecek bilgi, belge, ihtarname gibi yazışmalarda tercih edilmesi gereken zarf modeli, diplomat olarak isimlendirilenkurumsal zarf baskı ürünüdür.

Diplomat zarfları, pratik bir şekilde kapatılabilen sisteme sahiptir. Kulak bölümünde, silikon yapıştırıcı mevcuttur. Bu yapıştırıcı üzerinde bulunan kağıdın çıkarılmasıyla zarf ağzı kolayca kapanır ve emniyetli bir şekilde iletilmesi gereken adrese gönderilebilir. Bu zarf modeliyle ilgili bilinmesi gereken nokta, zarfın kulak denilen yapışkanlı kısmına herhangi bir baskı yapılmamasıdır. Ayrıca, zarfın arka bölümüne de baskı söz konusu değildir. Dolayısıyla tasarımın bu niteliklere uygun olmasına dikkat edilmesi lazımdır.

Torba Zarf Baskı Ürünü

Kurumsal firmaların yazışmalarında kullandıkları zarf ürünleri haricinde farklı amaca uygun olarak tasarlanan torba zarflar yer alır. Yine firma logosuna ve kurumsal izlerine yer verilen zarf modeli, daha çok birtakım evrakların arşivlenmesi ve sınıflandırılması amacıyla tercih edilen zarf modelidir. Farklı ebatlara sahip resmi evrak ve dosyaların arşivlenmesini kolaylaştıran zarflar, A3 ve A4 ebatlarına sahip şekilde basılabilir. Ayrıca daha farklı evrak boyutlarını karşılayan A5 zarf baskı da yapılabilir. Yine torba zarfın da kolayca kapanmasını sağlayan silikon yapıştırıcı zarfın kulak denilen kısmında yer alır. Bu kısımdaki kağıdın çıkarılması ile zarfın ağzı kolayca kapatılabilir.

matbaa Zarf Baskı Ürünleri