Mostar Matbaa hotel logo

Klasör, firma ve kurumların değerli evrak veya sunum dosyaları gibi belgelerini arşivledikleri araçlardan biridir. Firma tanıtım ve marka bilinirliğine katkı sağlamak üzere promosyon ürünü olarak da kullanılan klasörlere kurumsal kimliği yansıtan marka ve amblem baskı çalışması yapılıyor. Hemen her işletme tarafından kullanılan klasörlerin ihtiyaca uygun bir şekilde tasarımı ve birinci sınıf malzeme seçimiyle üretimi deneyimli matbaa ekibimiz tarafından kısa sürede gerçekleştiriliyor.

Klasör ve Klasör Baskı Özellikleri

Klasör ve klasör baskı süreci şirket talebine göre değişkenlik arz eden özelliklere uygun olarak planlanıyor. Küçük, orta veya büyük boy olarak değişik ebatlara sahip klasörlerin boyutuna göre sırt kalınlıkları da değişkenlik gösteriyor. Her detay en ince detayına kadar planlanarak, firma taleplerini karşılayan bir klasör ve baskı çözümü sunuluyor. Mekanizma olarak 2 veya 4 mekanizmalı standart kullanım söz konusu olsa da üçlü mekanizmaya sahip klasör tasarımları da mümkündür. Klasör mekanizma stil ve modelleri de birbirinden farklılık gösteriyor. Klasik D model mekanizmanın yanında yuvarlak halkalara sahip mekanizma ve Q denilen düz halkalı klasör mekanizma sistemleri firmaların tercihine sunuluyor.

Gramajı yüksek kuşe kağıtlar kullanılarak veya farklı uygun çözümler planlanarak ofset baskı ile klasör tasarım çalışması gerçekleşiyor. Ayrıca klasör tasarım sürecinde mutlaka mat, tercihe göre ise parlak selefon kullanımına önem veriliyor. Selefon kullanılmadan yapılan tasarımlar kalitesiz olurken baskı sonrası tasarım ilk günkü hali zamanla parlaklığını yitiriyor. Böyle bir durumla karşılaşılmaması için klasör baskı detaylarına dikkat edilerek, selefon gibi malzeme kullanımına dikkat ediliyor. Aynı zamanda klasör tasarımında cilt bezi denilen malzeme de istek ve talep üzerine kullanılan malzemeler arasında yer alıyor.

Özelikle klasör ürünleri, hizmet veya ürünleri sürekli bir şekilde güncellenen firmalar tarafından kullanılabilen yardımcı bir araçtır. Bu tür firmalar, rutin olarak güncellenen her ürün döneminde katalog masrafı yerine, ürün klasörleri hazırlamak suretiyle satışı duran veya yeni eklenen ürünlerin bilgilerini ürün klasörlerine ekleyerek, müşterilerine sunum yapabilir veya gönderebilirler. Ayrıca arşivleme açısından da firmalara kolaylık sağlayan klasörler, kurumsal kimliği yansıtan özellikleri sayesinde kurum imajına da olumlu katkı sunuyor.

Klasör Baskı Tasarımı

Klasör baskı çalışması öncesi en önemli aşama tasarımdır. Firmaların mevcut tasarımına sadık kalınarak yapılacak baskı çalışması, herhangi bir tasarıma sahip olmayan veya farklı fikirlere açık kurumlara talep edilmesi halinde sunulmak üzere tasarım çalışmasını da içeriyor. Firmanın logosu, renkleri, sloganı ve amblemlerine kesinlikle yer vermesi gereken klasörlerin kurumsal renkleri içermesi gerekiyor. Böylece promosyon ürünü şeklinde de kullanılabilen klasörlerin marka tanıtım ve reklam çalışmasına katkı sağlaması mümkün olabilir.

matbaa Klasör Baskı