Mostar Matbaa hotel logo

Dijital baskı, dijital ortamda hazırlanan tasarımların arzu edilen ebat ve boyutlara göre çeşitli baskı malzemeleri üzerine basılmasından oluşan bir işlemdir. Ayrıca sağladığı avantajlar nedeniyle giderek tercih edilen bir baskı yöntemidir. Klasik ofset baskıya nazaran maliyetleri yüksek olmasına rağmen tercih edilebilirliğini korumasının en önemli etkenleri arasında hızlı bir şekilde baskı alınabilmesi yer alıyor. Aynı zamanda daha yaratıcı çalışmamlar için de önemli avantajlar sunan bir baskı modelini oluşturuyor. Profesyonel dijital baskı işleri ile ufak veya büyük bütçeli tüm projelerin titizlikle yürütülmesi matbaa ekibimiz tarafından sağlanıyor.

Dijital Baskı Öne Çıkan Yönler

Dijital baskı hizmeti talepleri profesyonel bir şekilde yönetilerek baskının sağladığı avantaj ve faydaların elde edilmesi mümkün olabilir. Bu açıdan ilgili basım yöntemi ile kazanılan avantajların bazılarının bilinmesinde fayda vardır. Dijital baskı, projenizle ilgili gereksinim duyulan basılı ürün adedi çok fazla değilse avantajlı bir kullanım imkanı sunuyor. Ayrıca kurumlar için baskı hızı, maliyete göre daha önemli ve öncelikli bir konu durumundaysa, dijital baskı avantajlı yapısını sürdürmeye devam ediyor. Yine kurum olarak basılı materyalin kalitesine öncelik veriliyorsa, bu durumda da dijital baskı yöntemini seçmek gerekiyor.

Farklar: Dijital Baskı ve Ofset Baskı

Ofset baskının ön plana çıkan farkları arasında baskı esnasında ilgili kalıpların manüel olarak değiştirilme gereksinimidir. Bu durumun yarattığı en önemli dezavantaj ise baskı süresinin uzaması ve baskıda birtakım bozulma ihtimalinin artmasıdır. Dijital baskıda ise kalıp kullanma ve değiştirme gibi bir süreç söz konusu değildir. Aynı anda birçok baskı alınabilir ve ayrıca baskı kalitesi ilk sayfada ne ise, sonrakinde de aynı şekilde korunabilir. Ofset baskının avantajı ise maliyetidir. Dijital baskı yöntemine nazaran daha az maliyetle daha fazla baskı sunuyor.

Dijital baskı hizmeti ile elde edilen ürünler, doğaya zarar vermeyen materyallerden oluşuyor. Ofset baskı için kullanılan malzemelerin önemli bir kısmı kimyasal madde içerir ve bunların atıkları çevreye zarar verebilir. Dolayısıyla çevreye karşı duyarlılık konusunu kurumsal kültür haline getiren firma ve kurumlar açısından ofset yöntemi marka imajına zarar verebilen baskı modeli olabilir. Hızlı, verimli, kaliteli ve çevreye duyarlı baskı için dijital çözümler önde gelen baskı türüdür.

Özellikle broşür ve el ilanı gibi ebatları hem küçük hem de adet bakımından çok fazla sayıya ulaşmayan projeler için dijital baskı çözümlerinden faydalanılabilir. Böylece hem hızlı hem de kaliteli broşür ve el ilanı gibi tanıtıcı materyallere ulaşılabilir. Ayrıca kurumsal kimliğin en iyi şekilde yansıtılması noktasında da dijital baskı kalitesinin diğer baskı türlerine göre avantajından yararlanılabilir.

matbaa Dijital Baskı İşleri